Mi Fitness (Xiaomi Wear)
com.xiaomi.wearable
TytułMi Fitness (Xiaomi Wear)
Wersja3.9.1i
Cena £Bezpłatny
KategoriaPospolity
Pakietcom.xiaomi.wearable

Jeśli urządzeń do mierzenia parametrów życiowych mamy obecnie zatrzęsienie, to konia z rzędem temu, kto będzie w stanie rozeznać się w gąszczu towarzyszących im aplikacji. Jedną z nich jest nowy twór o nazwie Mi Fitness. Sprawdźmy, do czego służy!

Dla kogo jest aplikacja ?

Oczywiście największą grupą docelową są te osoby, które kupują urządzenie Xiaomi i chcą z jego pomocą obserwować swoje postępy w treningach, codzienną aktywność i parametry snu,

Warto dodać, że skorzystają z niej jedynie posiadacze najnowszych konstrukcji smartwatchy i bandów,

Aplikacja jest dedykowana również dla tej grupy osób, która chce śledzić powiadomienia z telefonu (mail, sms etc.) bezpośrednio na swoim nadgarstku.

Jednak czy takie rozwiązanie faktycznie działa?

Możliwości i funkcje

Warto zacząć od wyjaśnienia małego bałaganu, jakie Xiaomi zrobiło w swoich aplikacjach. Było Mi Fit (zmieniona nazwa na Zepp Life) oraz trzy inne: Xiaomi Wear Lite, Xiaomi Wear oraz Xiaomi Health. Te programy zostały połączone w jeden, opisywany tutaj Mi Fitness. Cel? Rodzielenie starych sprzętów od nowych; tym starszym dedykowany jest Zepp Life, a nowszym Mi Fitness. W obu programach same funkcje pozostają bardzo podobne.

Do głównych możliwości programu należy komunikacja pomiędzy opaską lub zegarkiem, a naszym smartfonem - oczywiście poprzez bluetooth. Utrzymywanie tego bezprzewodowego połączenia powoduje nie tylko synchronizację danych zdrowotnych, ale też informowanie użytkownika o wybranych powiadomieniach.

Dane fitnesowe, czyli liczba kroków, przebytych kilometrów, spalonych kalorii czy godzin snu, są następnie zapisywane w apce i przedstawiane w postaci przystępnych wizualnie diagramów. Dzięki nim łatwo dowiedzieć się jak wyglądają pewne postępy w aktywnościach lub wręcz przeciwnie - ich brak.

Istotnym modułem apki jest zakładka z ćwiczeniami. Jeśli w danym momencie trenujemy, np. biegamy, spacerujemy, jeździmy na rowerze, to możemy włączyć proces monitorowania tego ćwiczenia. Jeśli odbywa się ono na dworze, w podsumowaniu dostaniemy garść szczegółowych danych, w tym również te związane z trasą zapisaną przez GPS.

Dobrze wiedzieć, że posiadając nowoczesną opaskę (np. Mi Smart Band 6), za pomocą Mi Fitness można też zmienić wygląd tarczy, dostosowując jej poszczególne elementy i wybierając z gotowych skórek.

Zalety

Aplikacja może się podobać, bez wątpienia - między innymi dzięki takim zaletom:

Interfejs jest sumą wielu lat doświadczeń w projektowaniu tego typu programów fitnessowych, więc poruszanie się po nim jest intuicyjne, a szata graficzna - przyjemna dla oka,

Za pomocą jednej aplikacji można obsłużyć wszystko: od powiadomień, po zmianę tarczy i sprawdzenie archiwalnych danych zdrowotnych.

Jeśli aplikacja działa prawidłowo, to korzystanie z niej jest naprawdę przyjemne.

Wady

Cieniem jednak kładą się niedociągnięcia, które nie są rozwiązywane nawet w kolejnych aplikacjach - użytkownicy wciąż skarżą się na:

Problemy z parowaniem urządzeń, nowe opaski np. w wersji 6, notują ogromny problem z możliwością połączenia się ze smartfonem,

Niestabilne działanie synchronizacji - jest ona często zrywana, notyfikacje nie dochodzą do opaski.

Takie problemy mogą skutecznie zniechęcać do zakupu nie tyle kolejnego, budżetowego produktu, co np. nieco droższego smartwatcha. W skrajnym przypadku może się pojawić nawet ogólne zniechęcenie do działań w obrębie pomiarów zdrowego trybu życia, a to już większy problem.

Aplikacja jest naprawdę ładnie zaprojektowana i funkcjonalna. Warto pamiętać, że pasuje tylko do nowszych urządzeń Xiaomi. Pewien problem stanowi niestabilność jej działania - występujące u niektórych użytkowników błędy synchronizacji i parowania, w tego typu sofcie nie powinny mieć miejsca.

4.8/5.0
3,744